Penészedés
Veszélyes a penész a lakásban
Nagyszerű körülményeket teremt a penésznek, hogy a téli hónapokban a kinti hideg és a benti fűtés miatt sok lakásban megnő a páratartalom, a levegő pedig nyirkos lesz. Milyen hatásai lehetnek ennek az egészségünkre?
A penész megjelenhet a falakon, a ruhaneműkön, a könyveken és a játékokon. Jellegzetes színe és szaga még a legszebb otthont is elcsúfíthatja. A penész tulajdonképpen különböző gombafajták összefoglaló neve, melyeket a szabadban és fedett helyiségekben egyaránt megtalálhatunk. A leggyakoribb beltéri penészfajták az Alternaria, az Aspergillus, a Cladosportium és a Penicillum.
A penész spórákon keresztül terjed, ezek a spórák ráadásul igen mostoha körülmények között is képesek túlélni, kivárni a megtelepedésre alkalmas időpontot. A penész nedves, magas páratartalmú, meleg helyeken érzi a legjobban magát – nem csoda, ha a téli hónapokban sok otthonban megjelenik, hiszen ilyenkor fűtünk és ritkábban szellőztetünk. Ha a spórák megfelelő „táptalajt” találnak maguknak, ott megtelepednek és elszaporodnak. Ennek következménye a sok csúnya zöld, feketés, kékes vagy szürkés folt. A penész számos anyagon képes megtelepedni, például papíron, textilen vagy fán. A penész gyakran csak egy foltnak, elszíneződésnek néz ki, de az érintett terület felülete lehet bársonyos vagy „szőrös” hatású is.
Hogyan hat a penész az egészségünkre?
Az amerikai Betegségellenőrzési és Megelőzési Központ (Centers for Disease Control and Prevention – CDC) szerint a penész nem minden esetben jelent egészségügyi kockázatot, de vannak olyanok, akik jóval érzékenyebbek a penészre. Az ENSZ Egészségügyi Világszervezete (World Health Organization – WHO) azonban azon az állásponton van, hogy a penészes környezet számos egészségügyi kockázatot hordoz magában, mely különösen a légzőszervi panaszoktól szenvedőknek lehet veszélyes.
A penésznek olyan melléktermékei is lehetnek, melyek erőteljesen allergizálhatnak, irritálhatják a szemet, a tüdőt, az orr nyálkahártyáját, a bőrt és a torkot is, még akkor is, ha egyébként nem allergiásak. A penészérzékenység hasonló tünetekkel járhat, mint bármilyen más allergia. Ezek közé tartozik az orrfolyás és orrdugulás, az orr- és torokviszketés, tüsszögés, fokozott könnyezés.
A legérzékenyebbeknél, a légzőszervi betegségtől szenvedőknél vagy a legyengült immunrendszerűeknél a penész fokozhatja a már meglévő betegségek tüneteit, de ha sokáig penészes környezetben vannak, akkor újabb betegségeket is okozhat. Különösen az asztmások vannak veszélyben. Bizonyos penészgombafajták súlyos tüdőbetegségeket, fertőzéseket, a tüdő szöveteinek hegesedését okozhatják.
Hogyan előzhető meg a penész?
A legfontosabb lépés a nedvesség kordában tartása: szivárgás, csőtörés, beázás esetén azonnal tegyünk a probléma ellen, és igyekezzünk minél jobban kiszárítani az érintett helyiséget. Azt, hogy a lakásunk túl nedves, és így fennáll a penész veszélye, az ablakokon könnyen ellenőrizhetjük, a túl magas páratartalom ugyanis egyik jele a pára lecsapódása.
A túlzott párásodás elleni küzdelem egyik fontos lépése a szellőztetés vagy a ventilátor alkalmazása, ez ugyanis csökkenti a levegőben lévő nedvesség mennyiségét. Azzal is csökkenthetjük a levegő páratartalmát, ha bizonyos tevékenységeket csökkentünk. Ilyen például a teregetés.
Kérdése van?
Szervizünk sok-sok éve ablakszellőzők, légbevezetők és szellőző rendszerek beépítésére specializálódott
Minden nyílászáró-típus területén is nagy tapasztalattal rendelkezünk!
—————————————————————————————————————————————————
Hívjon minket, akár hétvégén is a 0630/651 2100-s telefonszámon, vagy a KAPCSOLAT menüpont alatt elérhetőségünk bármelyikén!